0879-429-909 zakrilnitsi@abv.bg

Текущи проекти

Проектът е насочен към овластяване на ромските общности  активното им участие в процесите по вземане на решения, засягащи техния живот и да се създадат трайни позитивни нагласи; да се насърчи местното ромско лидерство и ангажираност с проблемите на региона. По този начин ще бъдат създадени условия за развитие на гражданско общество. Не по малко важно е разясняване правата на жените в тези общности и активното им включване във обществения живот и взимането на решения.

Основната задача е не само да повиши информираността, но и да развие капацитета на общностите да участват по-активно в социалния живот на обществото. Дейностите са предназначени да насърчават правата на човека, недискриминацията и мирното разрешаване на конфликти в общностите чрез активно участие на членовете на съответната общност.

Чрез реализиране на дейностите ще се постигне насърчаването на защита правата на човека, недискриминацията и мирното разрешаване на конфликти в общностите чрез активно участие на членовете на съответната общност.

 

Предвижда се провеждането на 3 тренинга на млади лидери, 6 обществени дискусии за реалните проблеми пред интеграцията на ромите, както и 10 беседи в училища, където ще се представят презентации за правата на човека чрез прилагане на национални и европейски механизми.

Посредством прилагането на познанието научено в обученията и дискусиите, участниците ще осъзнаят, че техните идеи и качества са ключови за обществото, както и, че имат отговорност да участват в изграждането на общността, в която искат да живеят.

Чрез проекта се включват дейности за развитие на капацитета и потенциала на ромската общност, чрез обучения и стимулиране на местни ромски лидери, които да бъдат “Лидери на промяната“

Посредством прилагането на познанието научено в обученията и дискусиите, участниците ще осъзнаят, че техните идеи и качества са ключови за обществото, както и, че имат отговорност да участват в изграждането на общността, в която искат да живеят.

Проектът с продължителност 11 месеца с индикативна дата на приключване 30 ноември 2025г.

Повече информация за програмата може да намерете на сайт;
http://www.mario-project.eu/PORTAL/

Този документ е създаден по проект “Лидери на промяната“ /“Leaders of change“ с финансовата подкрепа на Европейския съюз по програма MARIO. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Сдружение “Закрилници“ и не отразяват непременно възгледите на Европейския съюз.

В началото на март 2023 г. започна изпълнението на проект „Мечтай Смело цели се Високо! – интегрирани общностно-центрирани услуги за превенция на детските бракове сред ромите в България.“  Проектът има за цел да допринесе за прекратяване на практиката на детските бракове в България, като въоръжи професионалистите с методология за превенция на вредните практики, насочена към общността, насърчавайки ромските момичета за лични постижения отвъд границите на изолацията и променяйки нагласите към социални норми, предхождащи съвременните в изолираните ромски общности.

На основата на теренно проучване в ромските общности и проучване на добрите практики в България и ЕС проектният екип ще разработи инструментариум за превенция на детските бракове в България. Създадената методология ще е в помощ на първо място на професионалистите, които ще предоставят новата „социална услуга общностна работа“ (разписана в Закона за социалните услуги), както и на местните власти и неправителствените организации, които работят в общността.

Проектът с продължителност от две години се изпълнява от обединение, включващо Фондация С.Е.Г.А. – водеща организация и партньорите Фондация РОМА-ЛОМ и Сдружение ЗАКРИЛНИЦИ.

Дългосрочната амбиция на проекта е да създаде катализатор за промяна в изолираните ромски общности, като тласне напред процесите на модернизация, чрез преодоляване на предмодерните социални норми и семейни модели и чрез промяна на възприятията относно ролите/правата на момичетата и жените в изолираните общности.

Проектът е съфинансиран от Европейския съюз.

Провеждане на обучения и супервизии на Областния екип по приемна грижа (ОЕПГ), индивидуална супервизия на приемните семейства с настанени в тях деца и специализирани обучения на членовете на Комисиите по приемна грижа и експертите от РДСП/ДСП/ОЗД и началник ОЕПГ“ в рамките на проект „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила“ – КОМПОНЕНТ 1 по Процедура BG05SFPR002-2.006 „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила“ – КОМПОНЕНТ 1 за надграждане на дейностите по управление и предоставяне на „приемна грижа“ на областно и национално ниво по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г., в Област Монтана.

Проектът е съфинансиран от Европейския съюз.

Провеждане на обучения и супервизии на Областния екип по приемна грижа (ОЕПГ), индивидуална супервизия на приемните семейства с настанени в тях деца и специализирани обучения на членовете на Комисиите по приемна грижа и експертите от РДСП/ДСП/ОЗД и началник ОЕПГ“ в рамките на проект „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила“ – КОМПОНЕНТ 1 по Процедура BG05SFPR002-2.006 „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила“ – КОМПОНЕНТ 1 за надграждане на дейностите по управление и предоставяне на „приемна грижа“ на областно и национално ниво по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г., в Област Перник.

Проектът е съфинансиран от Европейския съюз.